Изследователи от Япония успяха в лабораторни условия да възпроизведат температурата и налягането върху земното ядро. За това съобщава японското издание Daily Yomiuri Online. В съобщението не се уточнява дали са публикувани новите резултати в престижно научно списание.
По мнението на учените, земното ядро, намиращо се в центъра на земята на дълбочина 2,9 хиляди километра, се състои от сплави на никел и желязо с различни елементи. Ядрото е нагрято приблизително до 5 хиляди градуса по целзий и изпитва налягане от 360 гигапаскала.
Японските учени решили да възпроизведат тези условия използвайки диамантена наковалня.
Това приспособление работи по следния начин: образеца влиза между среза на два предварително подготвени диаманта. С помощта на преса диамантите притискат пробата – изключително силното налягане се създава за сметка на това, че пресиращите повърхности на диамантите имат изключително малка повърхност. В конкретния случай тя е около 40 микрометра / микрометъра е една милионна част от метъра /.
Авторите на разработката са успели да постигнат налягане, превишаващо атмосферното 3,64 хиляди пъти! Нагряването на образците от сплавта се извършило с помощта на лазер. Учените доказали, че при такива условия плътността на образците от желязо се е повишила 165 пъти в сравнение с нормалното състояние. Освен това изследователите са успели да изучат и други свойства от създадения от тях модел на земното ядро.
Наличието в планетите на метално ядро се явява критично важен фактор за съществуването на живот. При въртенето на планетата в течната повърхностна част на ядрото възникват течения. Тъй като материала от течната част на ядрото е електрически зареден, теченията създават около земята магнитно поле. То защитава планетата от проникването на високо енергетични заредени частици, долитащи от слънцето. Това важи и за другите планети.
Николай николов