Напълно е възможно една луна да има свой естествен спътник и дори пръстени. Съществуват няколко обекта в Слънчевата система, за които изследователите допускат, че случаят е или е бил такъв. Въпреки това, важно е да отбележим, че повечето луни се въртят бавно около оста си, което означава, че ако около тях обикаля друго тяло, то неговата орбита би била нестабилна.
През 2008 г. електромагнитният радар на борда на космическата сонда Cassini долавя наличието на пръстени около Рея, втората по големина луна на Сатурн след Титан. Съществуват разногласия в научната общност относно това дали действително тези отломки около екватора на Рея са останки от съществуващ в миналото пръстен, който с времето се е привлякъл върху повърхността на луната. Съществуват теории за наличието на пръстен в миналото около друга луна на Сатурн.
Япет
Третият по големина естествен спътник на газовия гигант. Той е известен с контрастиращите краски на двете си полукълба едното е изключително ярко и отразява голямо количество слънчева светлина а другото е обвито в тъмнина.
Освен това обаче тя притежава и няколко други необичайни характеристики, като например по-издут екваториален регион. Това индикира, че най-вероятно в миналото Япет се е въртял по-бързо, отколкото днес. Според някои изследователи това е доказателство за съществуването на древна луна около Япет в миналото, на която се дължи странната му форма. Теориите сочат, че най-вероятно в даден момент в миналото луната около Япет е започнала да се приближава към повърхността на луната и като резултат се е формирал пръстен около Япет. Потвърждение на тази теория обаче все още няма.
В общия случай е трудно една луна да се задържи за дълго време в орбита около друга такава. Това е така, защото повечето луни са приливно заключени към планетата около която орбитират което означава, че при завършване на една пълна обиколка те се завъртат само веднъж около оста си.
Такъв е случаят при Земята и Луната. Толкова бавен темп на въртене води до извода, че ако другата по-малка луна се върти около оста си по-бързо тя би започнала да се приближава много бързо към повърхността на голямата луна. Повечето планети се въртят по-бързо от естествените си спътници, което кара луните съвсем бавно да е отдалечават от планетите. Може би поради тази причина Меркурий и Венера, които се въртят изключително бавно нямат луни.
Факт: Луната се отдалечава от Земята с 4 сантиметра всяка година.
ИЗТОЧНИК: https://pixabay.com и https://www.kaldata.com
Николай Николов
Николай Николов