Това не е моя статия, но хората трябва да знаят как стоят нещата и какви други възможности има пред страната ни, а не само това което непрекъснато се говори и как да се отървем от зависимостта и изкуствено създадената финансова криза.
Италианска радиопрограма относно течащата в момента революция в Исландия е шокиращ пример за това колко малко нашите медии ни казват за останалия свят. Може би американците помнят, че в началото на финансовата криза от 2008 Исландия банкрутира. Причините бяха споменати бегло, но след това този малко познат член на ЕС остана на заден план.
Докато една след друга европейските страни се провалят или рискуват провал, заплашвайки еврото, с въздействие върху целия свят, последното нещо, което биха искали властите, е Исландия да стане пример за това. Ето няколко причини:
Пет години неолиберален режим направи Исландия (320 хиляди души население, без армия) една от най-богатите страни в света. През 2003 всички банки в страната бяха приватизирани, и в усилията си да привлекат чуждестранни инвеститори предложиха онлайн банкиране, чиято минимална цена им позволи да предложат относително висока възвръщаемост. Сметките, наречени АйсСейв, привлякоха много английски и холандски малки инвеститори. Но с увеличаването на инвестициите се увеличи и външният дълг на банките.
През 2003 дългът на Исландия беше равен на 200% стойността на техния БВП, но през 2007 беше 900%. Световната финансова криза от 2008 нанесе финалния удар. Трите главни исландски банки – Ландбанки, Кауптинг и Глитнир, се срутиха и бяха национализирани, докато кроната изгуби 85% от стойността си спрямо еврото. В края на годината Исландия обяви банкрут.
Обратно на очакваното, кризата доведе до това исландците да възстановят суверенните си права чрез директна демокрация на участието, която в последствие доведе до нова конституция. Но това се случи след много усилия.
Геир Хаарде, министър-председателя на коалиционното правителство на социалдемократите, издейства заем от 2,1 милиона долара, към който скандинавските страни прибавиха още 2,5 милиарда. Но Исландия беше принудена да приеме драстични мерки. МВФ и ЕС искаха да поемат дълга и, твърдейки, че това е единствения начин страната да се разплати с Холандия и Великобритания, които бяха обещали да обезщетят гражданите си.
Протестите и демонстрациите продължиха докато правителството не подаде оставка. Изборите се проведоха през април 2009, довеждайки до лява коалиция, която отрече неолибералната икономическа система, но веднага се съгласи с изискванията и Исландия да изплати 3,5 милиона евро. Това изисква всеки Исландски гражданин да плаща 100 евро на месец (или около 130 долара) за 15 години, с лихви 5,5%, за да изплати дълг на частни компании, причинен от други частни компании. Това беше камъчето, което преобърна колата.
Случилото се след това беше необикновено. Идеята гражданите да плащат за грешките на финансовите монополисти, цяла нация да бъде обременена да плаща частни дългове, беше разбита, променяйки връзката между гражданите и техните политически водачи и в последствие обръщайки водачите на Исландия на страната на избирателите им. Държавният глава Олафур Рагнар Гримсон отказа да ратифицира закона, който би направил гражданите на Исландия отговорни за дълговете на банкерите си, и прие призивите за референдум.
Разбира се, международното общество увеличи натиска върху Исландия. Великобритания и Холандия заплашиха с ужасни репресии, които биха изолирали страната. Когато исландците отидоха да гласуват, чуждестранните банки заплашиха да спрат всяка помощ от МВФ. Британското правителство заплаши да замрази исландските спестявания и банкови сметки. По думите на Гримсон „Казаха ни, че ако откажем условията на международното общество, ще се превърнем в Куба на Севера. Но ако бяхме приели, щяхме да се превърнем в Хаити на Севера.” (Писала съм много пъти, че когато кубинците виждат ужасното състояние на съседите си от Хаити, считат себе си за късметлии.)
На референдума от март 2010, 93% гласуваха срещу изплащане на дълга. МВФ веднага замрази заема си. Но революцията (макар и да не беше излъчена в Щатите) продължи своя ход. С подкрепата на едно гневно гражданско общество, правителството разследва отговорните за финансовата криза. Интерпол издаде интернационална заповед за арестуването на бившия президент на Кауптинг, Сигурдур Еинарсон, докато останалите виновни банкери избягаха от страната.
Но исландците не спряха там: те решиха да издадат нова конституция, която да освободи страната от пресилената власт на интернационалните финанси и виртуалните пари. (Тогавашната конституция е била написана през 1918, когато Исландия извоюва независимост от Дания, като единствената разлика с датската конституция бе в думата „президент” вместо „крал”.)
За да напишат новата конституция, исландците избраха 25 от 522 партийно независими, но препоръчани от поне 30 души граждани. Този документ не беше дело на шепа политици, а беше написан в интернет. Срещите на авторите бяха излъчени онлайн и гражданите можеха да изпращат предложения и коментари, ставайки свидетели на раждането на документа. Въпросната конституция ще бъде предложена за одобрение на следващите избори.
Някои читатели може би помнят, че земеделският колапс на Исландия от 9 век е описан в едноименната книга на Джаред Даймънд. Днес тази страна се възстановява от финансовата си криза по начин, точно обратен на смятаните за неизбежни мерки, както вчера новия глава на МВФ, Кристине Лагарде подвърди. На гръцкия народ беше казано, че приватизацията на обществения им сектор е единственото решение. Тези на Италия, Испания и Португалия са заплашени от същото нещо.
Те трябва да забележат Исландия. Отказвайки да се подчинява на чужди интереси, тази малка страна заяви силно и ясно, че хората са независими.
Затова Исландия вече не е в новините.
Автор: Дийна Страйкър
Превод: Мая Лилова
Николай Николов
Браво. Така трябва! Де да бяхме така упорити и твърди в отстояването на нашите граждански, народни интереси! Е това е гражданско общество, народ с характер и ум.
ОтговорИзтриванеhttp://asia.actualno.com/news_366243.html
ОтговорИзтриванеето така започва заробването на света вище това исказване и помислете защо точно сега става това нима незнаеха за проблемите преди товали отговора ще го намерите сами.
Значи референдума е март 2010г, а април изригва вулкана. Странно някак е.
ОтговорИзтриванеhttp://dariknews.bg/view_article.php?article_id=512780
http://asia.actualno.com/news_366243.html
ОтговорИзтриванеЗдравей , ПРИЯТЕЛЮ ...Както и предполагах отново си уцелил десятката ! Това е топ - новина и много внимателно трябва да се дешифрира !!! Казно е - да не влизате в изкушения...Защо пък да не гледам точно в противоположното на Африканския рог място ???! Все пак говори Генералният секретар на ООН...
Интересна публикация , Ники ...С някои неточности , допуснати от автора , но това вече се каза... Но има няколко ,,бисера ,, които могат да се заемат...Поздрави........
Счупи ми главата тая статия! Кога и ние българите ще се опълчим на глобализацията МВФ и всички институции, които целят да ни ограбят и направят по - гладни и бедни!
ОтговорИзтриванеГенералният секретар на ООН Бан Ки-мун разкритикува днес "света на ужасните контрасти" между бедни и богати - в момент, когато населението на земята достига 7 милиарда души, предаде Франс прес. "Огледайте се около себе си.
ОтговорИзтриванеПрегледайте водещите заглавия. Гладът в Африканския рог, боеве в Сирия и на други места, демонстрации срещу задълбочаващото се икономическо неравенство, срещу Уолстрийт по четирите посоки на света", заяви генералният секретар на ООН.
"В нашия свят има ужасни контрасти. От изобилно хранене до един милиард души, които нямат какво да ядат. От охолен начин на живот за малцина до бедност за много други", каза Бан на пресконференция в Ню Йорк. "Милиарди, похарчени за оръжия, за да се убиват хора, вместо да се защитават. В какъв свят се ражда седеммилиардният жител? Каква планета искаме за нашите деца в бъдеще?", попита генералният секретар на ООН и допълни, че заминава за срещата на Г-20 в Кан в четвъртък с "ясно и силно послание".
"Помислете за нашите деца. Помислете за бъдещето. Изправени сме пред тежка икономическа криза. За по-голямата част от света, на дневен ред са бюджетните икономии. Но дори и в тези трудни времена, не можем да си позволим да загубим онези, които са най-тежко засегнати", отбеляза Бан.
Днес казваме "Добре дошъл" на седеммилиардния жител на планетата. Трябва да признаем, че сме длъжни да направим каквото трябва за него или нея, изтъкна генералният секретар на ООН.
"Аз съм един от тези седем милиарда. Вие също. Заедно можем да направим така, че тези седем милиарда да бъдат силни, да работят солидарно за един по-добър свят за всички", каза Бан Ки-мун.
Анонимен каза...
ОтговорИзтриванеhttp://asia.actualno.com/news_366243.html
ето така започва заробването на света вище това исказване и помислете защо точно сега става това нима незнаеха за проблемите преди товали отговора ще го намерите сами.
31 октомври 2011, 21:53
Моля ви , Анонимен, коментирайте това !!! Важно е !!!
http://asia.actualno.com/news_366243.html
ОтговорИзтриванеТова тук е молба до един приятел...Той знае кой е...
МОЛЯ ТЕ-КОМЕНТИРАЙ...МОГА И ДА НЕ НАСТОЯВАМ ,НЕ СИ ДЛЪЖЕН ДА СЕ СЪОБРАЗИШ С МЕН! ,,ИСТИНАТА - ЦЯЛАТА ИСТИНА,,...Мога и да не настоявам...но , всяко изречение от тази статия ми разказва друга ,, приказка,,... Благодаря...
да се надяваме,че това е началото,духът от бутилката е пуснат
ОтговорИзтриванеЕто ви тук нещо , което не трябва да се забравя...
ОтговорИзтриванеhttp://estirbg.blog.bg/history/2011/10/29/vatikana-prizova-za-nov-svetoven-ikonomicheski-red-benedikt-.843725
http://www.youtube.com/watch?v=kqXtnXQbByQ&NR=1
ОтговорИзтриванеИ ПРИ НАС ЩЕ СТАНЕ САМО ДА НЕ СПИРАМЕ ПРОТЕСТИТЕ
ОтговорИзтриванеТочно така, на мен ми харесва формата на управление в Исландия! ДА СЕ БОРИМ ТОВА ДА СТАНЕ И В БЪЛГАРИЯ!!!
ОтговорИзтриване