. Учените са установили, че при малка промяна на един ген в ДНК при мишките и при хората предизвиква чувство на страх и тревожност по-силно и по-дълго, и те вярват, че това откритие трябва да се използва от психотерапевти при лечение на психични заболявания, съобщават изследователи в статия, публикувана в списание Наука.
Това е ген на определен протеин, така наречения neurotrophic, фактор на мозъка , чиято връзка с чувство на страх, е установена от учени в предишни изследвания на хора и животни.
Сега учените са изследвали влиянието на определен вариант на този ген върху чувствата на тревожност и страх, от които могат да страдат като животни и хора. Фактът е, че някои от хората и животни носят в тяхното ДНК леко променена версия на гена, кодиращ този протеин, поради което структурата на белтъка в един от участъците се заменя аминокиселината метионин с аминокиселина валин.
Тази мутация се среща в около 30% от хората, от европейски тип. Сега учените смятат, че те могат да докажат, че тази мутация може драстично да се отрази на това как човек преживява тревожността и как може да преодолее страховете си.
"Тази мутация не обрича живота на човека на постоянен страх, но значително влияе върху това как могат да се справят хората с тези страхове," - каза проф. Джей Кейси, съавтор на Института по психобиология на името на Саклер в Съединените щати.
В своите експерименти с две групи животни и хора, които са имали една или друга вариация на гена BDNF, учените, под ръководството на Фатима Солиман (Fatima Soliman ), предизвикали в тях чувство на страх, съпроводен с кратък звук или демонстрация на конкретно изображение съпроводено с лек електрически удар. При мишките, чувство на страх, при звук се проявява с това, че животните замират в неподвижна поза, чакайки токовия удар. При Хората се наблюдава рязко увеличаване на електрическата проводимост на повърхността на кожата.
Въпреки това, двете групи мишки и хора, показали своя страх по един и същ начин, независимо от това коя версия на гена BDNF се съдържа в техните ДНК. Разликите между двете групи се проявяват по-късно, когато учените започват да отучват своите под опитни да се страхуват от звуци или изображения, свързани с електрошок. Показвайки на хората изображения, а на мишките - звук но без да се придружава от електрически шок, учените са се уверили, че участващите в експеримента престават скоро, да показват признаци на тревожност, но групите на мишките и хората, имащи в протеина си BDNF валин вместо метионин, изпитват страх и тревожност, свързани с експериментите, значително по-дълъго от втората група.
Освен това, сканирането на мозъчната активност на хората показва, че индивидите носещи мутация в своята ДНК, при развитието на чувство на страх произтича супер вентилация в определени зони на мозъка както и нарушения в мозъчната кора, в области, отговорни за борбата срещу асоциации, които предизвикват страх.
Според учените, работата им показва, че общоприетите терапевтични практики могат да бъдат неефективни за лечение на психични разстройства, свързани със страх в хората, които имат мутации в гена за кодиране на BDNF протеиновия синтез.
Освен това, това първо изследване, ни показва връзкатата между гени и неврологични разстройства, и нагледно показва необходимостта от персонализация на медицински те методи за всеки отделен пациент.
Изключително интересна статия! Благодаря от сърце!
ОтговорИзтриване"нагледно показва необходимостта от персонализация на медицински те методи за всеки отделен пациент."...Това в България ще се случи на Кукуво лято.
ОтговорИзтриване